Bieži vien datora pircējs nonāk dilemmas priekšā - kā pēc vajadzībām izvēlēties sava datora sastāvdaļas? Vai uzsvaru likt uz procesoru, video karti, atmiņu, cieto disku, vai ko citu. Zemāk mēs centīsimies izskaidrot šīs lietas tuvāk, kā arī pievienot noderīgas saites ar kuru palīdzību pircējs pats varētu vadīties šajā lietā un neapjukt.

 

1. Sāksim ar procesoru, kas ir viena no dārgākajam datora komponentēm. Principā to var uzskatīt par datora dzinēju un tāpat kā ar auto ne vienmēr ir nepieciešams iegadāties pašu jaudīgāko.

Gandrīz jebkurš lietotājs atradīs sev piemērotu procesoru no Intel i-sērijas procesoriem.

Līdzīgi kā auto ražotājiem, šeit tiek izmantotas sērijas no zemākās uz augstāko i3, i5, i7. Šie ir visizplatītākie datoru procesori šobrīd. Sērija tiek izvēlēta pēc nepieciešamās jaudas un darbības specifikas.

Lai arī Intel šobrīd jau ir izlaidusi 7 paaudzes  i-sērijas procesorus, jaudas pieaugums ir bijis salīdzinoši mērens. Katra jaunā paaudzes procesora elektroenerģijas patēriņš ir samazinājies, līdz ar to bateriju darbības ilgums ir drastiski palielinājis. Pateicoties lielākai energoefektivitātei ir samazinājusies arī vajadzība pēc jaudīgākām dzesēšanas sistēmām, tādējādi samazinot portatīvā datora svaru un izmēru. Tas viss ļauj veidot daudz plānākus un vieglākus klēpjdatorus (Ultrabook).

Mazāk jaudīgi/budžeta portatīvie datori mēdz būt darbināti arī ar Intel Atom, Pentium, Celeron vai ari AMD ražotiem procesoriem.

Tiesa izvēloties šādus risinājums ir jāņem vērā ka jauni šie klases procesori jaudas ziņā var būt līdzvērtīgi 3-5 gadus veciem i-sērijas procesoriem vai pat vājāki.

Nobeigumā mēs iesakām izvēlieties i-sērijas procesorus, lai Jūs būtu pārliecināti, ka jūsu jaunais dators bez problēmām tiks galā ar uzdevumiem vismaz pāris gadus.

 

Kā pārbaudīt jaudu pašam?

Vienu no labākajiem salīdzinājumiem piedāvā Notebookcheck.net:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

Ierakstot zemāk modeļa nosaukumu varēsiet redzēt tā pozīciju.

Parakstot zem modeļa nosaukumu, jūs varat redzēt pozīciju.

 

Piemēram:

Dell Latitude D630 7 gadus vecā mašīna ar procesoru Intel Core 2 Duo T7300 Pret Jaunu Lenovo Dual-Core AMD E1-6010

 

a) T7300 - vieta 382.

b) AMD Dual-Core E1-6010 - vieta 630.

 

7 gadus vecais dators ir gandrīz 2x ātrāks nekā tas kas pašlaik tiek pārdots kā "jauns modelis", domājams ka secinājums varat izdarīt paši. 

 

2. Pārbaudiet operatīvās atmiņas (RAM) daudzumu. Varbūt vēl šobrīd ar 4Gb ar RAM būs pietiekoši, bet pēc gada vai diviem ar to varētu arī nepietikt, tāpēc būtu prātīgi jau tagad izvēlēties datoru ar vismaz 6 vai 8GB atmiņas daudzumu.

Tiesa atmiņa ir viena no vieglāk pievienojamam komponentēm datorā, lielākā datoru daļā ir iespējams to palielināt līdz 16GB, dažos pat līdz 32GB. Tiesa jāņem vērā, ka arvien vairāk plānajos "Ultrabook” datoros atmiņu nevar papildināt pēc iegādes, jo RAM modulis ir lodēts uz plates un nav izņemams. Tāpēc ir svarīgi izvēlieties lielāku atmiņas apjomu jau sākumā, ja paredzat ka ar esošo nākotnē varētu būt par maz. Šos jautājumus droši variet precizēt pie pārdevēja.

 

3. Ja ir iespējams, izvēlieties SSD diskus HDD disku vietā. Kaut arī HDD ietilpība augstāka 750GB, 1000GB vai pat vairāk salīdzinot ar tāda paša cenu līmeņa SSD, tie ir stipri lēnāki. Jaunās tehnoloģijas SSD ir vairākas reizes ātrāki kas padara datoru daudz reiz ņiprāku. Dažos datoros ir iespējams dabūt abus SSD sistēmai un svarīgam aplikācijām un HDD priekš mēdija failiem (bildes, filmas, mūzika). Tādējādi dators startēs un darbosies daudz ātrāk kā arī būs pieejams pietiekoši daudz vietas glabāšanai.

SSD nav kustīgo daļu tādēļ nerada troksni kā arī nebaidās triecienu. Papildu tam SSD patērē daudz mazāk enerģijas, tādējādi paildzinot datora baterijas ilgtspēju.

Nesen tirgu ir parādījušies arī SHDD kas apvieno SSD un HDD iegūstot aptuveni 1/3 daļu no SSD ātruma un līdzīgus tilpumus kā HDD.

 

Ievada video:

https://www.youtube.com/watch?v=j84eEjP-RL4

 

4. Video karte ir īpaši svarīga spēlēm un modelēšanai/dizainam. Tiesa jāpatur pratā, ka spēlēm ir paredzētas viena tipa videokartes un modelēšanai citas. Nav videokartes kuras būtu vienādi efektīvas abās situācijās.

Tāpat video, mūzikas, interneta, bilžu un citu lietu apskati iesakām iebūvētās Intel grafiskās kartes dēl to saderības ar visa veida pārlūk programmām (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox u.c.) kā arī ar tām asociētām aplikācijām.

Jāņem vērā arī tas ka atsevišķas Nvidia un AMD grafiskās kartes jūtami palielinās datora enerģijas patēriņu, kas samazina baterijas darbības ilgumu. Kā arī atsevišķam videokartēm vajadzēs papildus dzesēšanu tādējādi šis klēpjdators būs lielāks kā arī smagāks.

Tātad pirms iegādes vienmēr pārliecinieties vai tiešām būs nepieciešama atsevišķa videokarte.

Videokaršu jaudu salīdzinājumu varat skatīt šeit:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

Salīdzinājumā varat pārbaudīt kā “iet” videokarte katrā no spēlēm – jo augstāks FPS (kadri sekundē) jo labāk. Lai izbaudītu gludu spēlēšanu, ir ieteicams minimums 30 kadri sekundē. Ir iespējams arī pārbaudīt cik labi šī videokarte darbojas dažādās programmās.


5. Kvalitāte un detaļas / garantija. Šis īstenībā ir ļoti svarīgs punkts kuru bieži ir grūti novērtēt pērkot datoru. Būtu jāizceļ skaidra starpība starp tā sauktajiem zemā gala un biznesa klases ražotājiem. Runājot par garantijām Dell, HP un Lenovo ražotāju atbildes laiks parasti ir 1-2  darba dienu laikā, bet ASUS, Acer, MSI, Packard Bell atbildes laiks var sasniegt vairākas nedēļas.

Bizness klases ražotāji gadījumā ja nepieciešams remontu veikt ilgāk izsniedz klientam aizvietotāj datoru.

Ražošanas kvalitāti var vērtēt arī pēc vienkāršākām iezīmēm. Drošākie klēpjdatori bieži tiek ražoti ar metāla rāmi. No ārpuses sedzošā plastika ir laba jo pakļaujas liekšanai un deformācijai nezaudējot formu kā arī ir viegla, bet iekšpusē esošā metāla konstrukcija kas kā mugurkauls notur kopa visas datora komponentes tai pašā laika nodrošinot spēcīgu un izturīgu pamatu.

Tas pats attiecas uz ekrāna eņģēm, metāla eņģes ir koriģējamas gadījumos ja ir palikušas pārāk kustīgas, kā arī strukturāli spēcīgākas. Pretēji plastikāta eņģēm kuras var vienkārši nolūzt vai sašķīst.

Zemo cenu datoriem bieži ir nepārdomātas dzesēšanas sistēmas, kurām nepieciešamas bieža tīrīšana. Apkope ir nepieciešama, bet šajos gadījumos tā ir sarežģīta jo komponentes ir daudz trauslākas un viegli salaužamas. Kā arī garantijas serviss ir ilgs, vidēji 2-3 nedēļas, kā arī rezultātā nenovēršot sākotnējo problēmu.

Tāpat arī rezerves daļas ir praktiski nepieejamas, baterijas dārgas tāpat kā lādētāji un klaviatūras. Gala rezultātā remonts ir vai nu neiespējams vai arī absurdi dārgs. Tajā laikā biznesa klases ražotāji dara visu lai šādās situācijās viss notiktu ātri un ar pēc iespējas zemākam izmaksām.

 

Vairāki modeļi ar labiem apskatiem ir atrodami šādi:

Uzmeklējot Google: “Notebookcheck + modeļa nosaukums” vai arī aplūkojot interesējošo modeli pa tiešo notebookcheck.net lapā.

Notebookcheck.net veic gandrīz visu modeļu detalizētu apskatu, sniedzot godīgus datora plusus un mīnusus. Diemžēl apskati ir Angļu valodā tā ka droši jautājiet speciālistiem palīdzību ja neesat pārliecināti par visu.

 

Pārējie faktori ir jāizvēlas pēc personīgam vajadzībām.

a) Klaviatūra – starpība starp lētā gala un biznesa klases datoriem ir sajūtama ar tausti, kā arī drukājot vai lietojot klaviatūru jebkāda veidā. Papildus tam biznesa klases datoriem lielākoties ir iestrādāts taustiņu apgaismojums.

b) Ekrāns – Mēs iesakām jau tagad izvēlieties ekrānus ar vismaz 1600x900 vai augstāku izšķirtspēju. Kas paaugstina attēla asumu kā arī lietošanas ērtumu. HD 1366x768 ir novecojusi izšķirtspēja kas vēl pagaidām tiek piedāvāta. Jāizvēlas arī starp matētu un glancētu ekrāna pārklājumu. Matētos ekrānos būs daudz grūtāk pamanīt atspulgus no apkārtējas vides, bet glancētiem ekrāniem būs asākas krāsas un kontrasts.

c) Baterija – Standarta baterijas darbības mūžs ir 2-3 gadi pēc kā var rasties vajadzība pēc nomaiņas. Nomaiņa parasti ir ļoti viegla un aptuvenās cenas sākas ar 60 euro.

Pie datora iegādes vajadzētu pārliecināties kāds ir datora darbības laiks un uzlādes laiks jo tas ir svarīgi jūsu ikdienas lietošanā. Jaunākajiem modeļiem minimālais darbības ilgums ir 4 stundas.

d) Savienojamība – Jāpārliecinās vai datoram ir visas Jums nepieciešamās pieslēgvietas. Pietiekošs daudzums USB portu, video pieslēgšanas ports (HDMI, DISPLAYPORT, HDMI, VGA), ID karšu lasītājs, 3/4G modems.

 

HDD pret SSD ātruma tests!